Na Sicílii se chci znovu vrátit

Jmenuji se Leo Vařeška, je mi 62 let a žiji v Ostravě. 11 let mám plný invalidní důchod a od srpna 2016 jsem dialyzován ve FN Ostrava. Na jaře jsem náhodou našel v čekárně dialyzovaných výtisk Stěžně a tam nabídku Dialisi Mucaria. Byla až neuvěřitelně lákavá.

Jen pro srovnání – současně jsem kontaktoval jeden bojnický hotel s prosbou o informaci, zda je poblíž možnost dialýzy. Tam mi stroze oznámili, že když jsem nemocný, mám se léčit doma. Když jsem kontaktoval Dialisi Mucaria, dostal jsem hned rady a instrukce od paní Silvie Sramek.

Vzhledem k tomu, že mám dvě francouzské hole, navštívil jsem poradnu pro zdravotně postižené, abych si zajistil pomoc při nástupech, výstupech a pohybu po letišti – nejlepší služby byly v tomto směru na letišti v Trapani-Birgi. Nicméně pro podobné pacienty jako já doporučuji doprovod.

Samotný pobyt byl pečlivě připraven, ubytování kvalitní, cesty na dialýzu vozidly Dialisi Mucaria, personál milý, vstřícný a typicky sicilský – pohodový. Světové jazyky neovládám, ale česky to jde taky, jen to déle trvá. Největším štěstím je paní Silvia Sramek, zaměstnankyně dialyzačního centra a dobrá duše pacientů, která trvale bydlí na Sicílii a ovládá několik světových jazyků, včetně češtiny a slovenštiny. Vždy ráda poradí a pomůže.

Pobyl jsem na Sicílii 35 dnů, od půli září. Vzhledem k omezené možnosti pohybu jsem poznával hlavně blízké okolí, navštívil staré město plné památek, kostelů a typické úzkými uličkami, které ve vedrech udržují příjemnou teplotu.

Také jsem se vydal na Erice, horu, která se vypíná do výše 750 m nad blízkým mořem. Zdolal jsem ji rychle, neboť jsem využil oblíbenou místní lanovku. Na vrcholu se nachází starobylé, zachované město se zbytky hradu. Vzhledem ke skvělému výhledu do širokého okolí bylo území osídleno od paleolitu. Výhled se mi ale zahalil do hustého mraku, to je zdejší specialita. Dialisi Mucaria rovněž zajišťuje různé akce. Já byl na degustaci pizzy, místního vína a likérů. Velmi pěkný byl výlet do Grotty (jeskyně) Mangiapane se zachovanou vesničkou, se zastávkou v městečku Custonaci se starobylým kostelem a se svačinkou v nedaleké vyhlášené pekárně. Dalších zájezdů bylo nespočet – zříceniny antického města Segesta, ostrov Favignana s nádhernými zálivy, Palermo, možnost dvoudenního výletu na Etnu atd. Samozřejmě je zde teplé moře pro koupání i možnost rybolovu.

Pobyt se mi natolik líbil, že se mi těžko odjíždělo,už ale plánuji nový, delší pobyt, bude-li to v mých silách. Ta pohoda, přátelskost obyvatel a podnebí mi maximálně vyhovovaly. Nehledě k tomu, že mi dialyzační středisko proplatilo letenky za 90 Euro a pobyt byl zdarma v rezidencích s vybavením. Takže jsem si hradil jen cestu na letiště a z letiště. U pobytů od tří měsíců je i taxi v Trapani zdarma. A samozřejmě jsem si hradil stravu. V restauracích je to poněkud drahé, většinou jsem si jídlo připravoval sám. Běžné potraviny jsou mírně dražší než u nás, s výjimkou mas a uzenin, ty jsou sice také celkem drahé, ovšem vynikající kvality. Pro pivaře zde také není moc levno, lahvové pivo vyjde na cca 44 Kč za litr. Naše pivo tu samozřejmě neseženete. Zato vinaři si pochutnají na sicilských vínech výborné kvality i ceny.

V době mého pobytu byl kromě mne dialyzován, pouze jeden muž z Ostravy, jinak zde bylo několik desítek Poláků, Maďaři, Rumuni, Moldavan, Rakušan, Angličan i Senegalec.

S Dialisi Mucaria jsem se dohodl, že budu tyto pobyty s dialýzou pacientům v ČR nabízet a v případě zájmu jim pomohu pobyt domluvit. Rád tedy podám informace a poradím co a jak. Data zájemců pak předám paní Sramek ke konečné rezervaci míst.

Máte dotazy? Ozvěte se panu Vařeškovi. Kontaktní údaje:

Leo Vařeška, e-mail: vareska(zavináč)seznam.cz, mobil: 723 257 126