Jarnímu pobytu na Pastvinách přálo počasí

Dle slov hlavní organizátorky pobytů Jany Bosákové využila desetidenní pobyt v plné délce většina z přibližně třiceti zúčastněných, jen několik jich muselo odjet předčasně za prací nebo povinnostmi. Na základě pozitivních ohlasů se uvažuje o tom, že by byly jarní rekondiční pobyty i v budoucnu desetidenní, ale to bude ještě upřesněno.

Počasí bylo koncem května skvělé, takže byl pobyt pro všechny příjemný a dalo se uspořádat mnoho výletů, užít si přírodu a krásy blízkého i vzdálenějšího okolí. Deštivé a chladné počasí bylo jen jeden den, hádáte správně, který to byl – ten jediný, na nějž byl dopředu naplánován celodenní autobusový výlet. Na přečerpávací nádrž Dlouhé stráně tedy účastníci dorazili v podmínkách, kdy nebylo skoro vidět na krok, takže si prohlédli jen kryté útroby nádrže a vyrazili na další část výletu a to do Velkých Losin. V lázeňském parku bylo o poznání lépe, takže došlo i na relax, kafíčko a na konec ještě i na návštěvu známé losinské papírny.

 

Ostatní dny začínaly vždy cvičením, o které byl takový zájem, že se muselo dělit na dvě části – z důvodu velkého horka nebylo možné cvičit venku. Často se vyráželo na půldenní výlety do okolí, za zmínku stojí určitě výlet na Dolní Moravu na Stezku v oblacích, koncert dětského sboru z Nového Města nad Metují v kostele v Neratově, prohlídka Žamberka a Letohradu, bowling nebo tradiční nordic walking procházka na Zemskou bránu. Večerní programy byly někdy se cvičením, někdy více relaxační, také se opékaly špekáčky, zpívalo se. Jeden večer proběhlo také seznámení s novým typem domácí hemodialýzy.

Pobytu se zúčastnilo skoro 30 lidí, z toho necelou polovinu tvořili dialyzovaní a transplantovaní. Přijelo rovněž několik dětí, které také vytvořily dobrou partu a zapojovaly se do programu. Na dialýzu se jezdilo do Rychnova nad Kněžnou, kde je díky vstřícnému přístupu firmy Dialcorp, která zdejší dialýzu provozuje, možné mít zvláštní noční směnu a tedy mít celý den volno.

Garantka pohybových aktivit Andrea Mahrová vyzdvihuje jeden velmi silný moment, kdy díky podpoře skupiny vystoupali na stezku v oblacích i dva hůře mobilní účastníci, jeden z nich s amputací obou dolních končetin.

Termín dalšího rekondičního pobytu je 2.–9. 10. 2017. Pozor, došlo k mírnému posunutí původně avizovaného termínu. Aby měli všichni rovné podmínky, je možné se na podzimní rekondiční pobyt hlásit až od 1. 8. – telefonicky, e-mailem nebo dopisem. Kontakty najdete v pozvánce.

Autor: Jana Bosáková

Foto: Jiří Kříž