Jak cvičit po transplantaci

Pravidelné udržování vaší kondice zlepší váš potransplantační zdravotní stav. Pacienti s chronickým onemocněním ledvin, kteří podstupují transplantaci, obvykle vykazují značné zlepšení kvality svého života. Obvykle se po transplantaci cítí silnější a aktivnější než když byli na dialýze. Mnoho z nich se vrátí do práce, začne cestovat, mají děti. Navíc mnoho pacientů začne po omezení aktivity znovu cvičit. Často se stává, že po transplantaci jsou pacienti hákliví na počáteční „trénink“ v obavě, že si mohou ledvinu poškodit. Tento článek poslouží jako vodítko, jak po transplantaci získat zpět fyzickou kondici.

Chůze je po transplantaci rozhodující

V nemocnici zdravotníci doporučují pacientům vstát z postele a začít chodit ihned po odeznění anestézie. Chůze je nejlepší forma cvičení po transplantaci, protože pomáhá snížit otok a urychluje proces hojení. Po čtvrtém až šestém týdnu od operace lze přidat i jiné typy cvičení. Nejlepší je začít se cvičením s mírnou zátěží, jako například s jízdou na domácím rotopedu či s rychlou chůzí nebo pomalým joggingem na běžícím pásu.

Většina sportovních aktivit je vhodná

Po zhruba šesti až osmi týdnech – za předpokladu, že operační rána se dobře zahojila – můžete začít s téměř jakoukoli formou cvičení. Obecnou zásadou je začít pomalu. Pokud jste byli zvyklí běhat sedm kilometrů, začněte s jedním kilometrem a postupně se propracovávejte ke svému cíli. Pokud jste byli zvyklí zvedat 50 kg v posilovně, začněte s 10 kg. Několikanásobné opakování jakéhokoli cvičení s nižší hmotností je lepší než se snažit zvednout příliš mnoho příliš brzy.

Pacienti po transplantaci se mohou zapojit do takřka jakéhokoliv typu cvičení nebo sportu. Nedoporučují se pouze ty sporty, u kterých se pravidelně objevují přímé údery na ledviny (pro ty z vás, kdo máte zájem o kick-box nebo rugby, doporučujeme vám vyzkoušet jízdu na kole nebo tenis). Kromě úpolových (bojové) a některých kolektivních sportů (rugby, hokej, házená…) můžete skoro cokoliv. Samozřejmě existují pacienti, kteří provozují i tyto rizikové sporty, jsou to však převážně ti, kteří tyto sporty provozovali i před transplantací, a to na výkonnostní úrovni, a tedy jejich pohybové dovednosti a schopnosti rozpoznat riziko jsou vysoké.

Začínat s rizikovým nebo adrenalinovým sportem úplně od píky jako začátečník až po transplantací je vysoce nebezpečné a rozhodně se to nedoporučuje!

Počáteční motivace

Nejobtížnější část cvičení po transplantaci je samotný začátek. Mnoho pacientů ztratilo před transplantací fyzickou zdatnost kvůli řadě faktorů:

  1. Pocit slabosti po dialýze
  2. Nedostatek svalové síly v důsledku konečné fáze onemocnění ledvin
  3. Anémie
  4. Další souběžné zdravotní problémy
  5. Obtíže hledání volného času pro sportování z důvodu časových závazků doma, v práci a na dialýze

Začít s pravidelným cvičením po transplantaci je lékaři doporučováno. Pacienti, kteří po transplantaci cvičí, se také rychleji zotavují a jsou schopni lépe kontrolovat svoji hmotnost, hladinu cukru (pro diabetiky), krevní tlak a hladinu cholesterolu. Všechny tyto aspekty vedou k lepšímu celkovému zdraví srdce a dlouhodobému úspěchu transplantace. Opět platí, že všechny typy pohybových aktivit by měly být zahájeny postupně, a to jak s ohledem na čas, tak i úroveň zátěže. Pacienti by se měli snažit pomalu zvyšovat množství cvičení, až se dostanou na pravidelné provozování pohybové aktivity alespoň 30 minut denně čtyři dny v týdnu.

Pokud se snažíte cvičit a zjistíte, že vám chybí energie, máte dušnost nebo bolest na hrudi nebo ve svalech, poraďte se se svým lékařem. Může jít o nějaký skrytý zdravotní problém, který vám brání v dosažení vašich cílů. Také si uvědomte, že cvičení způsobuje ztrátu vody pocením a zvýšené dýchání. Z tohoto důvodu je nezbytné doplňování dalšího množství tekutin. Zvolte si pravidlo, že se pokusíte vypít navíc půl litru tekutin na každých 20 až 30 minut cvičení, které děláte.

Nejobtížnější je vytrvat

Po určité době se z pravidelného cvičení stane rutina a častokrát budete stát před rozhodnutím, jestli jít ven cvičit, nebo radši zůstat doma v pohodlí a zapnout si televizi. Pokud máte potíže s motivací, je vhodné najít si partnera pro cvičení. Staňte se členem sportovního klubu, přihlaste se na kolektivní  cvičení. Vhodné je stát se členem organizace sdružující sportující pacienty po transplantaci, kteří jsou na tom podobně jako vy. Kontaktem s ostatními členy budete motivováni k další činnosti a navíc budete mít možnost sdělovat si své problémy, zkušenosti a zážitky se stejně postiženými lidmi. Proto choďte na procházky, běhejte, plavte, lyžujte, jezděte na kole… Vy a vaše nová ledvina na tom budete lépe.

Martin Turek

Martin Turek je autorem webu www.Transplantsport.czkterý se věnuje sportování transplantovaných.