Informace o domácí léčbě aneb Peritoneální dialýza v kostce

Co je to peritoneální dialýza?

Jde o metodu, kdy má člověk do břišní dutiny zavedený katétr a krev si čistí přes pobřišnici, což je tenká membrána, jež ohraničuje orgány v břiše a funguje jako přirozený filtr. Pomocí dialyzačního roztoku se může krev přímo v těle očistit a zbavit látek, jako jsou urea a kreatinin, které nemocné ledviny již nemohou vyloučit.

Existují dvě varianty peritoneální dialýzy: u CAPD (takzvané ruční peritoneální dialýzy) se výměny dialyzačního roztoku provádějí ručně, to znamená pouze s pomocí hadiček a vaků s roztokem. Pacient si nejčastěji 4× denně do těla napustí speciální dialyzační roztok a vypustí starý, který obsahuje škodliviny, jež se odstranily z krve. Jedna taková procedura zabere i s přípravou přibližně 30 až 45 minut.

Druhou možností je metoda APD (takzvaná automatizovaná peritoneální dialýza). Při tomto druhu dialýzy se roztok v břišní dutině vyměňuje pomocí jednoduchého přístroje, takzvaného cycleru. Dialýza probíhá zpravidla osm hodin, přes noc, tedy v době, kdy pacient spí. Během dne se pak dialýzou nemusí vůbec zabývat.

Peritoneální dialýzou, která je nejrozšířenější metodou dialýzy v domácím prostředí, se v ČR léčí téměř 500 pacientů. Ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií či Skandinávií se u nás využívá stále výrazně méně, přestože 70 % pacientů, kteří potřebují dialyzační léčbu, si může zvolit právě tuto metodu. Peritoneální dialýza má přitom u nás více než třicetiletou tradici a je také metodou, jež se používá k léčbě selhání ledvin u dětí.

Jakkoliv se výrazná většina pacientů stále obrací na hemodialyzační střediska, léčba v domácím prostředí, kterou umožňuje právě peritoneální dialýza, je pro pacienty v mnoha ohledech výhodná. V čem? Ačkoliv se léčí, mohou si udržet maximum aktivit z doby, kdy zdravotní problémy neměli. Mají možnost chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit volný čas, či dokonce cestovat. Domácí léčba může být vhodná také pro méně mobilní a starší pacienty, pro něž by časté dojíždění na hemodialýzu do nemocnice znamenalo přílišnou zátěž. Pokud je u pacienta vše v pořádku, na kontroly do nemocnice dochází při domácí léčbě pouze jednou měsíčně.

Pacient se léčí doma, ale do neznáma ho nikdo nehodí

Ačkoliv si peritoneální dialýzu (označujeme ji často zkratkou PD) člověk provádí doma sám, všechno je mu dopředu detailně vysvětleno a během léčby je v kontaktu s PD týmem, který tvoří lékaři, zdravotní sestry, ale i nutriční specialisté a další odborníci. Správné principy, jak při léčbě postupovat, si pacienti osvojí v dialyzačním centru na začátku léčby. Lékaři a zdravotní sestry jim vysvětlí a přesně ukážou, jak dělat výměny peritoneálního roztoku, jak rozeznat známky a příznaky infekce, jakým způsobem měřit krevní tlak, dodržovat příjem tekutin a dietu nebo jak správně pečovat o katétr a hygienu. Od doktorů a sester se také dozvědí více o tom, jak vést sexuální život, užívat léky či co dělat, pokud nastanou komplikace. Během tréninku i po něm zůstávají pacienti v blízkém kontaktu s PD týmem (domácí návštěvy, telefonický kontakt). Pro tyto pacienty je velmi důležitá pomoc a zapojení rodiny. V případě potřeby však mohou pomoci zdravotníci z agentur domácí péče.

S čím je třeba u peritoneální dialýzy počítat?

Jakkoliv jde o metodu vhodnou pro 70 % pacientů, kteří potřebují dialyzační léčbu, nemohou ji využít například pacienti se srůsty peritonea, akutními záněty, obezitou 3. stupně, po rozsáhlých břišních operačních výkonech, a to z důvodu, že do břišní dutiny je nutné voperovat katétr. Chirurg jej zavádí při krátké operaci. Nejde však o nevzhledný vývod, hadička není vidět ani pod šaty. Pacient se o katétr musí pravidelně starat a udržovat jej v čistotě. Dialyzační roztok je balen v jednorázových vacích, které jsou nemocným pravidelně dováženy domů – pacient je tedy sám doma skladuje na vhodném místě. Počítejte s prostorem 3 m2 na skladování krabic s roztoky.

Pacienti by měli věnovat pozornost prostředí, kde výměnu dialyzačního roztoku provádějí. Ideální je klidná, dobře osvětlená místnost, kde je nebude nikdo rušit a kde mohou dodržet základní hygienické požadavky na prevenci infekce. Pokud není k dispozici samostatná místnost, stačí mít například v ložnici vyčleněný kout se stolečkem o rozměrech cca 1 × 0,6 m, kde budou mít umístěné veškeré pomůcky. Pokud se pacienti léčí APD, je ideální stoleček na kolečkách, kam si umístí cycler a další pomůcky. Vmístnosti by v době výměny dialyzačního roztoku neměli být například domácí mazlíčci nebo jiné zdroje prachu a nečistot. Je důležité také zkontrolovat pokojové květiny, aby na povrchu květináčů či zeminy nebyla plíseň.

Peritoneální dialýza, ať už ruční (CAPD), nebo automatizovaná (APD), je vhodnou metodou pro samostatné pacienty, ale může být použita i u těch méně samostatných či u pacientů s různými hendikepy, pokud mají dobré rodinné zázemí a může jim někdo z příbuzných nebo například zdravotní sestra z agentury domácí péče s léčbou pomoci. Asistence agentury je hrazena ze zdravotního pojištění a nemocný nic nedoplácí.

Výhody peritoneální dialýzy

 • soběstačnost v provádění výměn doma, větší volnost, není nutné dojíždět 3× týdně na hemodialýzu ✔ ambulantní kontroly probíhají pouze jednou za 4–6 týdnů
 • možnost pracovat, cestovat, pobývat na chalupě
 • není nutné napichovat jehly a vyvádět krev do mimotělního oběhu
 • vhodnější také může být pro pacienty s těžším postižením srdce, tekutiny jsou z těla odstraňovány postupně, což je pro srdce šetrnější
 • větší dietní volnost
 • lepší kontrola krevního tlaku
 • déle se udrží schopnost močit

Body ke zvážení

 • větší zodpovědnost – pacient zčásti přebírá odpovědnost za svou léčbu, ale na druhou stranu získává větší volnost a nezávislost na nemocnici
 • nutnost zacvičení – většina pacientů se naučí použít PD během týdne, mezi pacienty jsou i ti okolo 80 let věku, kteří vše zvládají bez problémů
 • každodenní dialýza – dialýza se provádí několikrát denně u CAPD (4× denně a každá výměna roztoku zabere přibližně 30−45 minut), jednou denně u APD (během spánku a probíhá zpravidla 8 hodin); díky tomu nedochází k takovým výkyvům v koncentraci škodlivých látek jako u hemodialýzy
 • trvalé zavedení katétru v břiše
 • skladování materiálu pro dialýzu doma

Miloš Neslušan (Baxter)

www.domaci-dialyza.cz